BLOG

CROSSFİT
Beylikdüzü Fitness Gym Spor

Beylikdüzü CrossFit

BEYLİKDÜZÜ CROSSFİT

CROSSFİT NEDİR?

Crossfit, Amerika’da Grek Glassman tarafından geliştirilen ve 10 temel fiziksel özelliğin gelişiminihedefleyen bir antrenman programıdır. Bunlar; kardiyovasküler dayanıklılık, iş yapabilme kapasitesi, güç, esneklik, patlayıcı kuvvet, hız, koordinasyon, çeviklik, denge, vücut kontrolü olarak sıralanır.

Öncelikle şunu söyleyelim;  Crossfit spesifik bir bölgeyi değil, birden çok eklem ve kasla birlikte tüm vucudu dengeli çalıştırmak içindir. Crossfit’i olimpik halter teknikleri, temel jimnastik ve atletizm birleşimi olarak tanımlayabiliriz.

KİMLER YAPABİLİR?

7’den 70’e her yaş grubuna uygundur. Ne var ki belli bir fiziki yeterlilik gerektirir. Antremanlara tam anlamıyla başlayabilmeniz için vücudunuzu alıştırmanız ve güçlenmeniz gerekebilir.

CROSSFİT ANTREMANLARI

Genellikle grup halinde yapılır ve bir devre 5-20 dakika arasında tamamlanır. Grup halinde yapıldığı için crossfit arkadaşlarınızla yaptığınız sosyal bir aktivite haline gelecektir ve rekabet duygusunuyaşatabilir. Kendi başınıza yapmanız için belli bir fiziki yeterlilik gerekir.Antremanlarda genellikle şu ekipmanlar kullanılır; Halter, sağlık topu, dambıl, kettle bell, traktör lastikleri, balyozlar, kızaklar, tırmanış halatları, barfiks demirleri, jimnastik halkalar ve kürek makinaları.

slider1
Genel

Ramazanda Spor ve Beslenme

 Beylikdüzü Spor Salonu olarak sizlere tavsiyemiz, Ramazan ayında oruç nedeniyle vücutta oluşan susuzluk ve açlık kişilerin hareket kabiliyetini de kısıtlasa da belirli kurallara uyulduğu taktirde spor yapmaya devam etmek mümkündür.

RAMAZAN AYINDA SPOR VE BESLENME

 Ramazan ayında oruç nedeniyle vücutta oluşan susuzluk ve açlık kişilerin hareket kabiliyetini de kısıtlasa da belirli kurallara uyulduğu taktirde spor yapmaya devam etmek mümkündür.

Sahurda dikkat edilmesi gerekenler;

 Sahuru kahvaltı gibi kabul edip beslenme düzenine göre bu doğrultuda yön verilebilir. Uzun  sürecek bir açlık öncesi  yavaş sindirilen ve posalı karbonhidratlar senin uzun süre tok kalmanı sağlıyacaktır. (yulaf, tam tahıllı  yada tam buğday ekmeği ..). Protein alımında yağ oranı düşük peynir çeşitleri, süt ve yumurta tercih edilerek sahurda tüketilmelidir. Sıvı kontrolünü sağlamak için bol su içeren meyveler tercih edilmelidir. Bunların dışında vücuda alınmasın gereken sağlıklı yağları da kuruyemişten sağlayabilirsiniz.

 İftarda dikkat edilmesi gerekenler;

 Öncelikle yemeğe yavaş bir şekilde başlanmalıdır.Gün boyu boş kalan mide birden doldurulmalıdır. Oruç hurma ile birilikte açılabilinir, hurma kan şekerini kısa zamanda normale döndürecektir. Ardından bolca su tüketimi ihmal edilmemelidir. Çok yağlı olmayan protein bakımından zengin bir çorba  tercih edilebilinir. Çorba ile birlikte salatanı yiyebilirsin fakat bundan sonrası için biraz zaman geçirmeniz hiç fena olmaz. Ana yemek et ve sebze ağırlıklı olabilir, yanında  4-5 kaşık bulgur pilavı eklenebilinir.

Antrenmanda dikkat edilmesi gerekenler;           

Ramazan ayında antrenman sistemlerinde değişiklik yapılması gerekir. Normal zamanların aksine  vücutta aşırı su kaybı olduğundan çok yüksek şiddetli antrenmanlar tercih edilmemelidir. Bu dönemde kardio programlarına biraz ara verilmeli hafif ağırlıklı  ve yüksek tekrarlı antrenmanlar tercih edilmelidir. Kardiovasküler sistem vücutta ısıyı arttırıp terlemeye sebebiyet verdiği için vücuttan daha fazla su atılmasına neden olur.gün boyunca susuz kalan vücudu antrenmandada su kaybına sürüklemek sağlık açısından çok uygun değildir, fakat kilo probleminiz varsa çok uzun süreli olmayan ve şiddeti çok yüksek olmayan küçük aktiviteler tercih edilebilinir. Antrenman sırasında kesinlikle su tüketimi ihmal edilmemelidir ve sauna, hamam, buhar banyosu gibi sıcak ortamlar çok tercih edilmemelidir. Antrenman sırasında dinlenme süreleri normalden biraz daha uzun tutulabilinir.

Örneğin set aralarından verdiğiniz 30sn lik dinlenme 45-60sn  arası olabilir. Ramazan ayında amaç kuvveti korumaya yönelik çalışmalar olmalıdır (hafif kilo çok tekrarlı antrenmanlar gibi). Antrenman saati olarak iki farklı zaman dilimi kullanılabilinir;

  1. İftardan en az 1 saat sonra yapmak. Vücut aldığı kalorileri bir miktar enerjiye dönüştürmüş ve tüketilen suyu absorbe etmiş olacaktır.
  2. İftardan 1,5 – 2 saat önce antrenman yapmak. Bu sistemde ise düşük kan şekeri ile egzersiz yapıldığından dolayı yağ yakımı daha çok olacaktır. (vücut düşük kan şekerinde antrenman yapmaya alışık değilse sistem hemen bırakılmalıdır.)

Sonuç olarak her zaman  antrenman yapmamak için bir bahane bulabilirsiniz, fakat spor size her koşulda tercih sunacaktır. Yeter ki çalışmalarınızı düzgün bir sistemde ve bilinçli bir şekilde sürdürün.

BEYLİKDÜZÜ SPOR SALONU OLARAK

 Beylikdüzü spor salonu Ramazan ayında oruç nedeniyle vücutta oluşan susuzluk ve açlık kişilerin hareket kabiliyetini de kısıtlasa da belirli kurallara uyulduğu taktirde spor yapmaya devam etmek mümkündür.

          İyi Ramazanlari İyi Sporlar..

Beylikdüzü spor salonu, büyükçekmece spor salonu, beykent spor salonu

bölgesel_zayıflama
Genel

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

BÖLGESEL ZAYIFLAMA ILE ILGILI MERAK EDILENLER IÇIN KISA BIR BILGI…

Bölgesel zayıflamak mümkün mü?

Günümüzde spor salonları sopa çevirerek, mekik çekerek yağlarını eritebileceğini düşünen insanlarla dolu. Maalesef yapmış olduğunuz egzersizler çalıştırmış olduğunuz bölgedeki yağların azalmasını sağlamaz.

Genetik olarak herkesin yağ hücrelerinin yeri ve sayısı farklıdır. Yani kimisi ilk bel çevresinden yağlanırken kimisi kalça ve basenlerinden yağlanabilir.

Yapmanız gereken tüm vücut yağ oranınızı düşürmeye çalışmaktır. Bunu yaptığınızda vücut sırayla ( en son alınan yağlardan başlayarak ) yağları enerji olarak kullanmaya başlayacaktır.

dropset-superset
Fitness Genel Gym Spor

Drop Set, Süper Set Nedir?

Drop set, yaptığınız hareketin son setinin son tekrarından sonra bir miktar ağırlık azaltıp yeni setlerle tükenene kadar devam etme prensibidir.

Örneğin bench press yapıyorsunuz ve toplam 3 setiniz var. Hareketin son setinde ağırlığı %20-25 oranında düşürüp tekrar yapmaya devam ediyorsunuz. Daha sonra %20-25 daha düşürerek tükenene kadar tekrara devam ediyorsunuz.

Super set ise iki hareketin dinlenilmeden art arda yapılmasıdır. Bu sistem aynı bölgelerde uygulanabileceği gibi zıt kaslardada uygulanabilir.

 Örneğin biceps curl hareketi ile pazı kaslarınızı çalıştırırken set bittiğinde durmadan push down hareketine geçerek arka kol kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Bu sistemleri antrenmanınıza katmanız hem çeşitlilik yaratarak monotonluğu giderecek hemde kas gelişimizde olumlu etki yaratacaktır.

Beylikdüzü spor salonu, büyükçekmece spor salonubeykent spor salonuBeylikdüzü fitness

ZUMBA
Genel Spor

Beylikdüzü Büyükçekmece Zumba

ZUMBA  NEDİR?

Zumba, 1990’larda dansçı ve koreograf Alberto “Beto” Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkarılan, Latin esintili bir dans fitness programı olup dünya çapındaki en yaygın dans fitness programıdır. Zumba, dans ve aerobik figurlerini içerir.

ZUMBANIN FAYDALARI NELERDİR?

Stresinizi atmanızı sağlar

Zumba’nın canlı hareketleri hem moralinizi yükselten endorfinleri salgılamanızı sağlayacak, hem de dans ettikçe endişelerinizden kurtulacaksınız.

Koordinasyonunuzu geliştirir

Kişinin, yaşlandıkça iyi bir koordinasyona sahip olmasının önemi artar. Şimdi koordinasyonunuz sizin ilk derdiniz olmasa da bu derslerin faydalarını ileriki yaşlarınızda bile görmeye devam edeceksiniz.

Kilo vermenizi sağlar

Zumba’nın en önemli faydalarından biri tabii ki, kilo vermenizi sağlamasıdır. Bir Zumba dersi toplam 600 ila 1000 kalori arasında kalori yakmanızı sağlar.

Vücudunuz sıkılaşır

Zumba’nın bir diğer mükemmel faydası vücudunuzu sıkılaştırmasıdır. Çünkü siz farkında bile olmadan bütün vücudunuz çalışır.

Yeni arkadaşlar edinmenizi sağlar

Zumba derslerine düzenli olarak katılarak yeni kişilerle tanışabilir ve yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Her yaşa uygundur

Zumba, her yaştan insanın katılabileceği bir egzersiz sınıfıdır. Hatta sadece çocuklar ya da yaşlılar için özel Zumba dersleri bile vardır.

Kendinize olan güveninizi artırır

Zumba dersi boyunca yaptığınız dans hareketleri duruşunuzu düzeltir, koordinasyonunuzu geliştirir, kendi kendinize oluşturduğunuz kısıtlamaları ortadan kaldırır ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bütün bu değişimler hemen moralinize ve görünüşünüze yansır. Unutmayın, kendini iyi hisseden biri aynı zamanda kendine olan güvenini de geliştirir.

Ruh halinizi iyileştirir

Pek çok araştırma, egzersiz yapmanın endorfin salgılatarak, insanın kendini daha iyi hissettiğini kanıtlamıştır. Zumba’nın depresyonu yenmede en etkili egzersizlerden biri olduğu da göz önüne alınırsa ne kadar çok endorfin salgılamanızı sağladığını anlayabilirsiniz.

Beylikdüzü spor salonu, büyükçekmece spor salonubeykent spor salonu

yg
Genel

Vücudumuzda yakılan yağlar nereye gidiyor?

İngiliz tıp dergisinde yayınlanan bir makaleye göre 10 kilogram yağ, 8.4kg karbondioksit ve 1.6kg su formunda vücuttan atılır. Yani yağlarımız yok olmuyor su ve buhar olarak form değiştiriyor.

Ancak oturduğunuz yerden ihtiyacınızdan fazla nefes alıp vermeniz daha fazla yağ yakmanızı sağlamaz, sadece hiperventilasyona yol açarak başınızın dönmesine hatta bayılmanıza neden olur.

Egzersiz yaparak oksijen ihtiyacınızı arttırıp daha fazla kalori harcayarak yağ yakımına destek olabilirsiniz.

gh
Genel

Günlük protein alımı ne kadar olmalı? Ne zaman tüketilmeli?

Yapılan bir araştırmaya göre bir kişinin maksimum gelişim için alması gereken protein miktarı kilosu başına 1.6-2.2g olmalıdır.Örneğin 80kg olan birisinin protein ihtiyacı minimum 80×1.6=128g iken maksimum 176g olabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre bir kişinin maksimum gelişim için alması gereken protein miktarı kilosu başına 1.6-2.2g olmalıdır.Örneğin 80kg olan birisinin protein ihtiyacı minimum 80×1.6=128g iken maksimum 176g olabilir.

Bu alması gereken protein miktarını ise antrenman öncesi veya sonrasi gibi bi kısıtlama içerisine koymaksızın gün içerisinde tüketmesi gerekiyor.

Antrenman sonrası protein tüketimi ile ilgili yayınlanan bir makalede, antrenman sonrası ilk 30 dakika ile 6 saat sonrası protein almanın arasında bir fark bulunmadığı belirtilmiştir.

Sonuç olarak önerimiz, günlük aldığınız protein miktarına odaklanmanız, bu miktarı ise gün içerisinde öğünlere bölerek almanızdır.

Kaynak : https://jissn.biomedcentral.com/track/pdf/10.1186/s12970-018-0215-1

Beylikdüzü spor salonu, büyükçekmece spor salonubeykent spor salonuBeylikdüzü fitness

kas
Spor

Kas Dengesizliği Nasıl Düzeltilebilir?

Eğer kas asimetrimiz varsa yapmamız gerekenler antrenmanlarımıza unilateral egzersizler ekleyip egzersizlerde iki tarafımızlada ayrı ayrı kuvvet üretmeye çalışmak bunun dışında…

Eğer kas asimetrimiz varsa yapmamız gerekenler antrenmanlarımıza unilateral egzersizler ekleyip egzersizlerde iki tarafımızlada ayrı ayrı kuvvet üretmeye çalışmak bunun dışında egzersizleri ayna kontrolüyle doğru formda yapmak,

formumuz bozuluyorsa buna neden olan olası postür bozukluklarını belirleyip düzeltmek olacaktır.

Unilateral egzersizler : Bir seferde vücudunuzun bir tarafını çalıştırmayı sağlayan egzersizlerdir. Bu sistem iki tarafada ayrı ayrı odaklanmamızı sağlayarak olası kuvvet farklarını önlemeyi hedefler.

Örn : Dumbbell veya kablo ile tek taraflı yapılabilecek egzersizlerden, one arm cable row, one arm dumbbell curl vb.

Beylikdüzü spor salonu, büyükçekmece spor salonubeykent spor salonuBeylikdüzü fitness

blog_res2
Fitness Gym Spor

Hızlı Yağ Yakma İçin En Etkili 3 Strateji

HIZLI YAĞ YAKMA İÇİN EN ETKİLİ 3 STRATEJİ

Yağ yakmak fit bir vücuda sahip olmanın ilk kuralı. Egzersizlerine dahil edeceğin bu 3 altın stratejiyle yağ yakım hızını en üst seviyeye taşıyabilirsin.Vücudundaki yağlardan memnun olan biri yoktur herhalde…

Bu yüzden yağ yakmak, hem kilo vermeye çalışanlar hem de kilo kaybetmeden sadece sıkılaşmak isteyenlerin ortak hedefi. Şimdi sana yağ yakman için en etkili püf noktalarını açıklayacağız!

YAĞ YAKMAN İÇİN İLK 3 ADIM

Öncelikle yağ moleküllerinin metabolize edilmesi için en elverişli ortamı yaratman gerekiyor. İşte yapman gerekenler: 

  • Kalori açıklığını bul ya da en azından kalori dengesini sağla.
  • Metabolizma hızını olabildiğince yüksek seviyede tut.
  • Kas fiberlerini düzenli olarak yeterince şiddetli uyar.
    Kalori açıklığı yaratmanın iki yolu var; biri beslenme ile biri de harcanan enerjiyi artırarak. Harcanan enerjiyi artırmanın en yaygın ve etkili yollarından birisi de tabii ki egzersiz yapmak.

Birim zamanda kalori açıklığı yaratmada en etkili egzersizler kardiyo egzersizleri, ama kardiyo tek başına yeterli değil. Kardiyonun yanı sıra ağırlık antrenmanlarının da düzenli yapılması çok önemli. Sadece kardiyo yaparak kalori açıklığı oluşturursan, yaktığın kaloriler her zaman yağlardan gelmez. Eğer ortada kas dokusunun yıkılmasına bir engel yoksa, yani vücut mevcut kas kütlesinin gerekli olduğunu düşünmüyorsa, kaslar da yağ ile birlikte yıkılmaya başlayacak. Bunu engellemenin tek yolu da düzenli ağırlık çalışması yapmak.

Kısacası maksimum yağ yakımı sağlamak için hem kardiyo hem de şiddetli ağırlık antrenmanlarını düzenli olarak uygulaman gerekiyor.

YAĞ YAKMAK İÇİN EN ETKİLİ STRATEJİLER

Gelelim yağ yakmak için antrenmanlarında uygulaman gereken stratejilere…

STRATEJİ 1

Amaçlarından biri daha büyük bir motor inşa etmek olmalı. Çünkü motor büyüdükçe yakacağı yakıt miktarı da doğal olarak artacak. Diğer bir deyişle kas kütleni mümkün olduğunca artırmaya çalışmalısın ki metabolizman da daha yüksek seviyede işlesin. Kas dokuları enerjiye ihtiyaç duyan, sen hiçbir şey yapmazken bile fazladan enerji harcamana yol açan dokular. Her hafta, tüm kas gruplarına yönelik şiddetli ağırlık çalışmaları uygula, kas kütleni artırmaya veya korumaya çalış. Egzersizleri yaparken kendini yeterince zorlaman çok önemli, her zaman son 2-3 tekrarı yaparken çok zorlanmalısın. Son tekrar bittiğinde 1 tekrar daha yapabiliyorsan, kullandığın ağırlık yeterli değil demektir.

STRATEJİ 2

Egzersiz sonrası fazladan oksijen kullanımı anlamına gelen Excess Post-Exercise Oxygen Consumption (EPOC), metabolizmanın egzersiz bitmesine rağmen normalden daha yüksek seviyede kalmasını, diğer bir deyişle birim zamanda artan oksijen ve enerji kullanımını ifade ediyor. EPOC, antrenmanı takip eden 24 saat boyunca ve hatta daha uzun süre bile devam edebiliyor. Egzersizin şiddeti arttıkça doğal olarak EPOC verimi de yükseliyor. Yakılan yağların %84’ünün karbondioksit olarak dışarı verildiğini bilirsen, EPOC’un yağ yakımına ne kadar katkı sağladığını da fark edeceksin. Yani EPOC’u artıracak egzersizleri rutinine dahil etmen çok önemli. Özellikle HIIT antrenmanları, EPOC’u en üst düzeye çıkarman için çok faydalı olacak.

STRATEJİ 3

Antrenmanları metabolik bir hale getirmen de çok faydalı olacak. Ağırlık antrenmanlarında, enerji mümkün olduğunca çalıştırılan kasa hedefleniyor ve o kas grubu en şiddetli şekilde çalıştırılıyor. Yağ yakmak için ağırlık antrenmanını, egzersizler sırasında kalp atışını yükseltecek ve o seviyede tutacak, harcadığın enerjiyi ise artıracak bir hale getirmen gerekiyor. Bunu yapmak çok kolay. Örneğin ağırlık antrenmanlarında set aralarındaki dinlenmelerini 30-60 saniyeyle sınırla. Bu, kalp atışlarının yüksek kalmasına yardımcı olacak ve yaktığın kalorileri de artıracak. Interval training tarzındaki antrenmanları da deneyebilirsin. Özellikle bunları ilk defa yapıyorsan gayet iyi sonuçlar alabilirsin. Normal ağırlık antrenmanlarının yanında, haftada 1 gün de bu tür bir antrenman uygulayarak antrenmanlarını çeşitlendirebilirsin.

Bu stratejilerin hepsi yağ yakımının artması ve kas kütlesinin korunması için etkili yöntemler. Fakat bütün bunların bir de yan etkisi var, o da sular seller gibi terlyecek olman! Bu yüzden yanında ekstra bir tişört getirmeyi sakın unutma! İyi sporlar!

Beylikdüzü spor salonu, büyükçekmece spor salonubeykent spor salonu

Fitness Genel Spor

Spor Yapmak Vücudu Nasıl Değiştirir?

SPOR YAPMAK VÜCUDU NASIL DEĞİŞTİRİR?

Beylikdüzü’nde bulunan spor merkezimizi ziyaret ederek danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.Orjin Fitness olarak spora ve sporcuya değer vermekteyiz.

Orjin Fitness olarak spora ve sporcuya değer vermekteyiz.
Belki spora yeni başladınız belki de uzun zamandır yapıyorsunuz. Peki egzersiz yapmanın kısa ve uzun vadede olumlu etkilerini biliyor musunuz?

1- EGZERSİZ SIRASINDA

   Metabolizmanız güçlenir.

   Kan dolaşımınız hızlanır.

2- EGZERSİZDEN HEMEN SONRA

 Protein ve karbonhidratlar 4 kat hızlı emilir.

3- EGZERSİZDEN BİRKAÇ SAAT SONRA

 Solunum düzenli hale gelir.

 Uykusuzluk sorununuz düzelir.

4- EGZERSİZDEN BİRKAÇ HAFTA SONRA

 Kalp ve dolaşım sisteminiz daha iyi çalışır.

 Vücudunuzun dayanıklılığı artar.

5- SPOR YAPTIKTAN BİRKAÇ AY SONRA

 Beyniniz daha doğru kararlar vermeye başlar.

 Yaşamdan keyif almaya başlarsınız.

beylikdüzü spor salonu merkezimize siz değerli spor severleri bekliyoruz.

Beylikdüzü spor salonu, büyükçekmece spor salonubeykent spor salonu