Beylikdüzü Spor Salonu olarak sizlere tavsiyemiz, Ramazan ayında oruç nedeniyle vücutta oluşan susuzluk ve açlık kişilerin hareket kabiliyetini de kısıtlasa da belirli kurallara uyulduğu taktirde spor yapmaya devam etmek mümkündür.

RAMAZAN AYINDA SPOR VE BESLENME

 Ramazan ayında oruç nedeniyle vücutta oluşan susuzluk ve açlık kişilerin hareket kabiliyetini de kısıtlasa da belirli kurallara uyulduğu taktirde spor yapmaya devam etmek mümkündür.

Sahurda dikkat edilmesi gerekenler;

 Sahuru kahvaltı gibi kabul edip beslenme düzenine göre bu doğrultuda yön verilebilir. Uzun  sürecek bir açlık öncesi  yavaş sindirilen ve posalı karbonhidratlar senin uzun süre tok kalmanı sağlıyacaktır. (yulaf, tam tahıllı  yada tam buğday ekmeği ..). Protein alımında yağ oranı düşük peynir çeşitleri, süt ve yumurta tercih edilerek sahurda tüketilmelidir. Sıvı kontrolünü sağlamak için bol su içeren meyveler tercih edilmelidir. Bunların dışında vücuda alınmasın gereken sağlıklı yağları da kuruyemişten sağlayabilirsiniz.

 İftarda dikkat edilmesi gerekenler;

 Öncelikle yemeğe yavaş bir şekilde başlanmalıdır.Gün boyu boş kalan mide birden doldurulmalıdır. Oruç hurma ile birilikte açılabilinir, hurma kan şekerini kısa zamanda normale döndürecektir. Ardından bolca su tüketimi ihmal edilmemelidir. Çok yağlı olmayan protein bakımından zengin bir çorba  tercih edilebilinir. Çorba ile birlikte salatanı yiyebilirsin fakat bundan sonrası için biraz zaman geçirmeniz hiç fena olmaz. Ana yemek et ve sebze ağırlıklı olabilir, yanında  4-5 kaşık bulgur pilavı eklenebilinir.

Antrenmanda dikkat edilmesi gerekenler;           

Ramazan ayında antrenman sistemlerinde değişiklik yapılması gerekir. Normal zamanların aksine  vücutta aşırı su kaybı olduğundan çok yüksek şiddetli antrenmanlar tercih edilmemelidir. Bu dönemde kardio programlarına biraz ara verilmeli hafif ağırlıklı  ve yüksek tekrarlı antrenmanlar tercih edilmelidir. Kardiovasküler sistem vücutta ısıyı arttırıp terlemeye sebebiyet verdiği için vücuttan daha fazla su atılmasına neden olur.gün boyunca susuz kalan vücudu antrenmandada su kaybına sürüklemek sağlık açısından çok uygun değildir, fakat kilo probleminiz varsa çok uzun süreli olmayan ve şiddeti çok yüksek olmayan küçük aktiviteler tercih edilebilinir. Antrenman sırasında kesinlikle su tüketimi ihmal edilmemelidir ve sauna, hamam, buhar banyosu gibi sıcak ortamlar çok tercih edilmemelidir. Antrenman sırasında dinlenme süreleri normalden biraz daha uzun tutulabilinir.

Örneğin set aralarından verdiğiniz 30sn lik dinlenme 45-60sn  arası olabilir. Ramazan ayında amaç kuvveti korumaya yönelik çalışmalar olmalıdır (hafif kilo çok tekrarlı antrenmanlar gibi). Antrenman saati olarak iki farklı zaman dilimi kullanılabilinir;

  1. İftardan en az 1 saat sonra yapmak. Vücut aldığı kalorileri bir miktar enerjiye dönüştürmüş ve tüketilen suyu absorbe etmiş olacaktır.
  2. İftardan 1,5 – 2 saat önce antrenman yapmak. Bu sistemde ise düşük kan şekeri ile egzersiz yapıldığından dolayı yağ yakımı daha çok olacaktır. (vücut düşük kan şekerinde antrenman yapmaya alışık değilse sistem hemen bırakılmalıdır.)

Sonuç olarak her zaman  antrenman yapmamak için bir bahane bulabilirsiniz, fakat spor size her koşulda tercih sunacaktır. Yeter ki çalışmalarınızı düzgün bir sistemde ve bilinçli bir şekilde sürdürün.

BEYLİKDÜZÜ SPOR SALONU OLARAK

 Beylikdüzü spor salonu Ramazan ayında oruç nedeniyle vücutta oluşan susuzluk ve açlık kişilerin hareket kabiliyetini de kısıtlasa da belirli kurallara uyulduğu taktirde spor yapmaya devam etmek mümkündür.

          İyi Ramazanlari İyi Sporlar..

Beylikdüzü spor salonu, büyükçekmece spor salonu, beykent spor salonu