SPORA BAŞLAMAN VE DEVAM ETMEN İÇİN 10 NEDEN

Spora başlamak istiyorsun ama bir türlü bahanelerinden kurtulamıyorsun. İş yoğunluğu,arkadaşlara verilen sözler,okul hayatının zorluğu.. vb. Bir çok şeyi bahane ediyorsun.

Peki düzenli olarak egzersiz yapmak hayatında neleri değiştirecek?

1. Sabah uyandığında “Her yerim ağrıyor,” demeyeceksin; dinç bir şekilde uyanacak ve güne enerjik devam edeceksin.

2. Aynaya baktığında kendine “Evet, kendimi ve bedenimi seviyorum,” diyecek; alışverişe çıktığında beğendiğin giysinin bir beden büyüğünü istemeyeceksin.

3. Egzersiz yapmak beynin beslenmesini artıracak, ona ihtiyacı olan oksijen ve enerjiyi sağlayacak. Böylece daha sağlıklı düşünmeni, daha doğru kararlar alabilmeni ve unutkanlıklarını azaltmanı sağlayacak.

4. Bağışıklık sistemin güçlenecek. Bu da seni hastalıklara karşı daha dirençli yapacak ve hastalık sürecini daha hızlı atlatmana yardımcı olacak.

5. Akciğer kapasiten artacak. Güne; evde, işyerinde, ofiste yorulmadan ve zinde bir şekilde devam edebileceksin.

6. Egzersiz yapmak kalp damar sağlığını koruyacak. Düzenli egzersiz, tansiyon, kolesterol, şeker gibi hastalıkların oluşma riskini en aza indirecek.

7. Düzenli spor yapmak, çalışma koşullarının ve günlük yaşamın sebep olduğu kas ve iskelet sistemi hastalıklarından ve hareket kısıtlılığından korunmanı sağlayacak. Kas, kemik ve eklemlerinin gelişimini ve sağlığını koruyacak.

8. İleri yaşlarda sık görülen kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları, diz, kalça, omuz ve ayak bileği sakatlanmalarının önüne geçmene yardımcı olacak. Oluşan hastalıkların tedavisi daha kolay olacak ve ağrılar daha rahat kontrol altına alınabilecek.

9. Hem sağlığın hem dış görünüşün için riskli olan postürel problemlerini azaltacak ve sana daha doğru bir duruş kazandıracak.

10. Yeni insanlarla tanışmanı, sosyalleşmeni ve negatif enerjini atmanı sağlayacak. Unutma; günde 45 dakika egzersiz yapmak hem fiziksel hem de ruhsal sağlığını korumana yardımcı olacak!